Person Sheet


Name David Philip John LLOYD CEng, MBCS, CITP, MIMIS, MAPM, CMILT
Birth 9 Sep 1959, Guildford, Surrey
Education Market Harborough Grammar School
Religion Baptist 198DC05A-EAD3-4D64-A45E-70BD8315FBE3 MH:IF134
Father John LLOYD (1926-1997)
Mother Beryl Kathryn MILLER (1931-)
Spouses:
1 Maria Alexandra BUBEAR RGN RMN
Birth 28 Mar 1956, Keynsham, Somerset
Education South East Northumberland Technical College CC4EC18A-B976-4712-994B-3DFBE4D51C41 MH:IF155
Religion United Reform 831B421C-595A-4439-83B0-ECB2EB55DF17 MH:IF156
Father Jack BUBEAR (1904-1963)
Mother Margaret Emma Milton SHOUT (1924-2001)
Marriage 24 Mar 1984, St Luke's Chapel, Royal Naval Hospital Haslar, Gosport, Hants
Children: Emily Rebekah (1986-)
Jessica Alys (1987-)
Victoria Alexandra (1989-)
Notes for David Philip John LLOYD CEng, MBCS, CITP, MIMIS, MAPM, CMILT
Joined RN on 13 Sept 1978 at BRNC Dartmouth as a Midshipman. HMS HERMES Jan 79 - Apr 79 (Dartmouth Training Ship) HMCS PROTECTEUR Jul 80 - Dec 80 (Training) Based in Halifax, Nova Scotia HMS ARIADN E Jan 1981 - Jan 1982 (Training) HMS ILLUSTRIOUS Apr 1982 - Mar 1983 (Assistant Secretary) Ship came out of Build early from Swan Hunters Yard at Wallsend to participate in tthe Falklands War. The Ar gentinians surrendered during the Sea Trials. HMS DRYAD Apr 1983 - Dec 1984 (Assistant Secretary) HMS NEWCASTLE Jan 1985 - Apr 1986 (Deputy Supply Officer) took part in the evacuation of Aden in Janua ry 1986 during Gulf Deployment. And the rescue of a Soviet Pilot when his Forger VSTOL Aircraft crashed during exercises in the Barents Sea during the summer of 1985. HMS NEWCASTLE Apr 1986 - Apr 19 87 (XO/SO Refit) HMS CENTURION Apr 1987 - Nov 1989 (Systems Analyst Naval Pay System) HMS BOXER Nov 89 - Apr 90 (Refit Supply Officer) with Cdr Tim Laurence, husband of the Princess Royal HMS ARROW A ug 1990 - Aug 1992 (Supply Officer) with Deployments to Falkland Islands, West Indies and was one of the first ships in to the Adriatic during the Bosnian War. Promoted Lt Cdr 1 Sep 1991 HMS ROOKE Oc t 1992 to Aug 1995 (Base Supply Officer Gibraltar) DFS(CIS) Bath Oct 1995 - August 1998 (Systems Analyst & Application Support Officer) for Project UPKEEP HMS MONTROSE Aug 98 - Oct 00 (Squadron Supply Officer for 6th Frigate Squadron & Supply Officer). Deploying to the West Coast of the United States and the Bahamas for the first part of 1999 then to the Mediterranean and Black Seas for 2000 as p art of the NATO Standing Naval Force. HMS RALEIGH Oct 2000 - Nov 2002 (Commodore's Secretary) Fleet HQ Nov 2002 - Aug 2006 (Logistics IT Projects Officer) 2003 Chartered Logistician 2005 Chartered IT Professional 2005 Chartered Engineer Aug 2006 Resigned from RN Aug 2006 Cyranes Consulting Ltd
Last Modified 2 Oct 2017 Created 21 Nov 2017 by EasyTree for Windows

Contents * Index * Surnames